Tiyatro: Istırap Korosu


View this post on Instagram

A post shared by Canan Döşlü (@canandoslu)

🎭 Istırap Korosu 🎭

Istırap diye yazılır, ızzzdırap diye okunur.

👨‍👩‍👧‍👦 Maltepe’de sakin görünen bir aile apartmanında, aynı manzaraya – aman İstanbul’da ne manzarası – aynı duvara farklı pencerelerden bakan apartman sakinlerinin kapalı kapıların ardında yaşadığı hikayeler. Aynı havayı soluyup da birbirinin gözünün içine bir kez bile olsun bakamayan yüzler…

🎵Çok sesli bir koronun tam da ortasında her kafadan çıkan farklı sesin içinde kaybolurcasına; o seslerin cızırtılı senfonisi içinde biz de savrulduk bu oyunda.

💬10dan fazla apartman sakininin hayatlarına dokunduğumuz bu senaryoda beni en çok etkileyen, farklı karakterlerin olayları aktarırken aynı cümleleri kullandığı anlar oldu. Bu, birbirinden farklı görünen hayatların özünde nasıl da aynı izler taşıdığını göstermenin en güzel yollarından biri bana kalırsa.

✍️Zaten senaryosunu ve kurgusunu çok beğenerek izlediğim Toz’un yazarı bu oyunda hem yazar hem yönetmen koltuğundaydı. İki oyunun kurgu ve sahne benzerliklerini düşününce bu oyunda da yazar kurmacaya imzasını atmış diyorsunuz.

✅Sahnede tek dekor olan sandalye ve tek oyuncu olan Zerrin Tekindor, yerini bu oyunda sahnede iki bank ve iki oyuncuya bırakıyor.

✅Toz’da olduğu gibi, burada da oyuncuların bir karakterden diğerine, bir duygudan öbürüne anlık geçişine şahit oluyoruz.

✅Bu oyunda da oyuncular performanslarını oyun boyunca taş çatlasın 1 metrekarelik bir alanda oturdukları yerden sergiliyor. Sahnenin fiziksel kullanımından ziyade yalnızca jest ve mimikler yoluyla performans hayat buluyor.

✅İki oyun arasındaki fark, Toz’da sahne geçişlerinde dijital ses efektleri kullanılırken burada tüm seslerin oyuncuların oturdukları banklara uyguladığı ritmik vuruşlarla elde edilmesi. Ee oyunun adında da koro kelimesi boşuna geçmiyor olsa gerek 🙂

Arkasında çokça dram barındıran bir hikayenin içine komedi unsurlarının çok iyi serpildiği bir kurmaca Istırap Korosu. Bizimse aklımızda güzel anılar, yüzümüzde koca bir gülümseme ❤️

Tabi ki müthiş performanslarıyla seyircide bu güzel etkiyi bırakan değerli oyuncular, yazar ve tüm sahne ekibine kocaman bir alkış 👏

Yolunuz açık, sahne ışığınız hep aydınlık olsun ✨
#tiyatro#ıstırapkorosu

Topics:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.